Pomôžte mu nadýchnuť sa

Plsť je problém. Jej slabá vrstva môžeme mať aj užitočný vplyv tým, že poskytne trávniku izolačnú a ochrannú vrstvu. Ale ak vrstva plsti presiahne 5 milimetrov, fungovanie trávnika sa zmení. Vtedy sa zhorší priestupnosť vody, korene rastú bližšie pri povrchu, znižuje sa hmota koreňov a výmena kyslíka. Výsledkom je menej odolná tráva, ktorá už nie je vhodná na prevádzku športov a iných aktivít. Zvyšuje sa riziko jej odumierania a niektoré druhy dokonca neprežijú.
Ďalším negatívom je aj to, že počas suchých období, trávnik nemá žiadne vlastné zásoby vody a hneď vysychá. Naopak v období dažďa nevsakuje vodu do zásoby a vytvára prostredie pre vznik trávnatej plesne.

Odstránenie plsti znamená hustý, odolný trávnik s lepšou výmenou kyslíka, vyššou priepustnosťou vody, menším množstvom buriny a nižším rizikom nákazy chorobami. Trávnik je omnoho odolnejší, pretože hmota koreňov rastie – a to do hĺbky.

Na základe našich skúseností vytvárame a vyvíjame stroje a náradie pre profesionálnu trávnikovú údržbu, ktoré sú špecifické jak svojím použitím, tak i zvláštnymi konštrukčnými vlastnosťami. Výsledkom je v maximálnej miere zabezpečená efektivita údržby trávnikov, bezpečnosť, hospodárnosť a úspora času.
Jedným zo špičkových prídavných zariadení na ošetrenie trávnika je PREVZDUŠŇOVACIA BRÁNA. Jej pravidelným používaním sa zabezpečí:

 • odstránenie trávnej  plsti
 • vyrovnanie nerovností
 • prísun kyslíka a živín do koreňovej sústavy
 • zapracovanie piesku do plochy

Ide o robustnú oceľovú konštrukciu s vymeniteľnými pružinami, uloženú na otočných, výškovo nastaviteľných kolesách so vzdušnicami. Uchytenie prevzdušňovacej brány za ťažné zariadenie možno riešiť pomocou nosiča – čelným hydrozávesom alebo ojom s čelusťovou spojkou. Odporúčame pracovnú rýchlosť max. 25 km/h. K dispozícii je v pracovných rozmeroch (šírka / dĺžka):

 • 1 950 / 1 500 mm, s hmotnosťou 250 kg (vrátane čelného závesu)
  E-SHOP
 • 1 100 / 1 050 mm, s hmotnosťou 87 kg (vrátane čelného závesu)
  E-SHOP

Podľa lexikónu slovenského jazyka: smykovať znamená urovnávať pôdu smykom. Smykovaním zlepšujeme povrchovú časť ihriska, urovnávame a vypĺňame drobné nerovnosti, vylepšujeme zloženie vegetačnej vrstvy trávnika pieskovaním. Pieskujeme vhodnou frakciou piesku 0 – 4 mm pre udržanie priepustnosti a spevnenie povrchu. K smykovaniu využívame špeciálne zariadenie – VIACÚČELOVÝ SMYK. Tento stroj pozostáva z troch častí s možnosťou viacerých variácií pracovných rozmerov:

 • Nastaviteľného nosného rámu
 • Systémovových dielov, ktoré umožňujú variabilné zloženie do rôznych pracovných rozmerov. Jedným dielom v rozmeroch 900 x 900 mm v kombinácii s ďalšími vytvoríte pracovnú plochu 1 800 / 1 800 mm alebo 2 700 / 1 800 mm.
 • Trubiek k nosnému rámu v počte 2 ks, pre zavesenie systémových dielov. Dodávame vám ich v dĺžkach 1 800 mm alebo 2 700 mm.

Nastaviteľný nosný rám: E-SHOP

 • Trubka k nosnému rámu 1 800 mm:
  E-SHOP
 • Trubka k nosnému rámu 2 700 mm:
  E-SHOP

Systém. diel 900 x 900 mm: E-SHOP

Jednoduchšou i lacnejšou alternatívou k smykovaciemu stroju, ťahanou po trávniku traktorom je SMYKOVACIA SIEŤ. Slúži k zabezpečeniu zasmykovania piesku, osiva či granulovaného hnojiva. Využiteľná je tiež pri stieraní rosy, ľahkom jarnom vyčesaní, vyrovnaniu plochy povrchu poškodeného dážďovkami alebo mravcami, tiež pre rozvlečenie zvyškov pokosenej trávy pri zlých vlhkostných podmienkach (v prípade, že kosačka zle zbiera mokrú trávu), aj  pre uhladenie trávnika. Pohyblivé články siete sa dobre prispôsobujú nerovnostiam plochy. Je veľmi vhodná pre urovnanie granulátu a piesku na umelých trávnikoch.

Článkovaná smykovacia sieť je ručne vyrobená z nehrdzavejúcej ocele. Pohyblivé články siete sa dobre prispôsobujú nerovnostiam plochy. Výhodou je samočistiace bezúdržbové zhotovenie s dlhou životnosťou. Dodávame ju so silnou reťazou a v rozmeroch / váhe:

 • 1 200 cm x 1 200 cm, / 10 kg
  E-SHOP
 • 1 200 cm x 1 800 cm, / 20 kg
  E-SHOP
 • 2 400 cm x 1 800 cm, / 35 kg
  E-SHOP

Umelé trávniky sa stávajú neoddeliteľnou súčasťou každého futbalového alebo športového areálu. Niektorí ľudia sa domnievajú, že umelé trávniky zostanú stále také, aké na začiatku a nepotrebujú žiadnu starostlivosť. Opak je však pravdou. Rovnako ako prírodný trávnik tak aj umelý treba pravidelne udržiavať, pretože len vtedy sú zabezpečené jeho optimálne vlastnosti pre hru a dlhú životnosť. Medzi jednotlivými vláknami umelého trávnika je piesok alebo gumový granulát, ktorý musí byť pravidelne doplňovaný a ošetrovaný. Ďalej je potrebné trávnik čistiť od nečistôt, odstraňovať zhutnený granulát a vyrovnávať ho tak, aby nedochádzalo k zraneniu hráčov. Na všetky tieto operácie existujú stroje a rôzne pomôcky. Môžu byť ručné, alebo sa rôznymi spôsobmi ťahajú. Jedným z takýchto je ZAMETACÍ (kefovací) RÁM rám od spoločnosti EUROGREEN, ktorý je určený pre periodickú údržbu. Pomocou kief a pružín upravuje granulát alebo piesok a urovnáva vlas, tiež ho možno po odmontovaní kief použiť pre ľahké vyčesanie a prevzdušnenie prírodných trávnikov. Objednať si ho môžete v dvoch veľkostiach šírky: 1 920 mm alebo 1 500 mm.

Technické parametre:

 • Otočné výškovo nastaviteľné kolesá so vzdušnicami
 • Výškovo nastaviteľné rady pružín
 • Možnosť doobjednania tretej rady pružín
 • Dve rady zalomených kartáčov
 • Výškovo nastaviteľný zadný kartáč
 • Pracovná šíka / hmotnosť: 1 920 mm / 230 kg
  E-SHOP
 • Pracovná šíka / hmotnosť: 1 500 mm / 215 kg
  E-SHOP